Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Melyek a leggyakoribb szorongástünetek, és hogyan kezelhetőek?

A stressz és a szorongás számos módon megnyilvánulhat, fizikai és mentális szinten egyaránt. A szorongástünetek leküzdéséhez azonban elengedhetetlen, hogy felismerjük beazonosítsuk azokat, hiszen csak így tudhatjuk meg, hogy mivel állunk szemben.
Pajzsmirigy alulműködés
 

Mi a különbség a normális és a kóros szorongás között?

Először is érdemes tisztázni, hogy a stressz és a szorongás eredendően nem rossz dolog, hiszen bizonyos élethelyzetekben teljesen természetes és normális reakció. Gond akkor van, ha tartósan és ok nélkül fennáll. Szemléltessük is két nagyon egyszerű példával a különbséget!

Tamás versenyszerűen úszik, és egy fontos megmérettetésre készül, ugyanis ha nyer, akkor kijuthat a következő olimpiára. A verseny előtti napon már nagyon feszült, egész nap görcsben van a gyomra, szaporán ver a szíve, aludni sem tud az éjjel.

Az ő esetében a szorongás teljesen normális, hiszen nagy a tét, van miért izgulnia, de ez a drukk és az általa termelődő adrenalin még akár hasznos is lehet számára, hiszen növelheti a teljesítményét.

Krisztina egy barátnőjével, Zsófival beszélt meg találkozót, de a lány nem ér oda a megbeszélt időre a parkba, és a telefonját sem veszi fel. Már fél órája késik, Krisztinán pedig úrrá lesz az idegesség, a fejében különböző rémes gondolatok keringenek. Lehet, hogy Zsófit elütötték idefelé menet és holtan fekszik az úton, vagy megtámadták az egyik sikátorban, esetleg hirtelen szívrohamot kapott.

Krisztina félelmei irreálisak, hiszen ezekre a szcenáriókra nagyon kicsi az esély, így esetében kóros szorongás figyelhető meg. Pláne, hogy végül Zsófi tíz perccel később befut, és azon bosszankodik, hogy sokat kellett állnia a dugóban, miközben a telefonja is lemerült.

Melyek a leggyakoribb szorongástünetek?

Avagy miről ismerhető fel a szorongás? A pszichés tünetek közé tartozik az ingerlékenység, a nehézkes koncentráció, a baljós előérzet, amikor minden pillanatban attól tartunk, hogy valami szörnyűség fog történni, az idegesség, “felfokozott” hangulat, amikor úgy érezzük, hogyha valaki még egy szót szól hozzánk, akkor rögvest felrobbanunk.

Ilyen állapotban a pihentető alvás is akadályokba ütközik, ezért jó szolgálatot tehet egy természetes altató hatású készítmény.

Testi szinten pedig tapasztalhatunk:
  • szapora pulzust,
  • remegést,
  • intenzív verejtékezést,
  • hidegrázást,
  • gombócérzést a torokban,
  • emésztési panaszokat,
  • mellkasi fájdalmat,
  • nehézlégzést,
  • izomfeszülést,
  • gyakori vizelési ingert,
  • szájszárazságot is.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy ezek közül a tünetek közül nem feltétlenül jelentkezik az összes, valamint az intenzitásuk, és a fennállásuk ideje is változó lehet. Ami viszont közös, hogyha gyakran vagy hosszú ideig jelen vannak, akkor szinte teljesen ellehetetlenítik a normális életvitelt.

Aki ugyanis folyamatosan szorong, az nem tud rendesen pihenni, a munkájára, feladataira koncentrálni, sőt még rendesen kipihenni magát sem. Ezért a szorongást semmiképp sem szabad félvállról venni, hanem mindenképp kezelni kell, de ne a kémiai nyugtatóktól várjuk a megoldást.
 

Hogyan csökkenthetőek a szorongástünetek?

A szorongás leküzdése sokszor több módszer ötvözésével a leghatékonyabb. A sport például nagyon hatásos, hiszen nemcsak mentálisan foglal le, hanem fizikailag is igénybe veszi a testünket. A különféle relaxációs technikák alkalmazása, a meditáció vagy a légzésgyakorlatok szintén sokat segíthetnek.

Valamint sokszor már az is megkönnyebbülést hoz, ha valakivel megoszthatjuk a problémáinkat, legyen az akár egy bizalmas barát vagy egy pszichológus. Valamint a természetes táplálékkiegészítők is csökkenthetik a panaszokat.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Stresszkezelés Szorongás

Keresés