Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Mik lehetnek a stressz okozta betegségek?

A stressz okozta betegségek többnyire lassan, alattomosan alakulnak ki, nem járnak jellegzetes tünetekkel, emiatt nehéz őket felismerni, ugyanakkor egyre jobban tönkreteszik a szervezetünket.

Az emberek nagy része pedig sajnos még mindig nem veszi elég komolyan a stresszkezelést, hisz sokan abban a tévhitben élnek, hogy csak a mentális állapotra van káros hatással, holott a testet is képes megbetegíteni.
Stressz és reflux kapcsolata
 

Mi a stressz?

Érdekesség, hogy ezt a kifejezést eredetileg masszív építmények (például hidak) szakítószilárdságával kapcsolatosan használták, az orvosi szaknyelvbe csak jóval később került be.

Selye János híres magyar vegyész és orvos, a stresszelmélet megalkotója így definiálta: “A szervezet nem specifikus reakciója minden olyan ingerre, amely kibillenti eredeti egyensúlyi állapotából, és alkalmazkodásra kényszeríti.”

Ebből látszik, hogy a stressz eredendően nem rossz dolog, hiszen segít a hirtelen megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásban, és a vészhelyzetekben történő védekezésben.

A gond akkor van, amikor a szervezetünk valós fenyegetés nélkül is hosszú időn keresztül ebben a készenléti állapotban van – ezt nevezzük krónikus stressznek, ami számos betegség okozója.

A leggyakoribb stressz okozta betegségek – avagy hogyan tesz tönkre minket az állandó feszültség?

Cikkünk terjedelme nem teszi lehetővé, hogy minden egyes betegséget felsoroljunk, amit a stressz okozhat, de reméljük, hogy ez a pár példa is eléggé meggyőző lesz ahhoz, hogy olvasóink elkezdjék komolyan venni a problémát és több figyelmet szenteljenek a természetes stresszcsökkentésnek.
  • Szív- és érrendszeri problémák: Amikor idegesek leszünk, a vérnyomásunk és a pulzusunk megemelkedik. Ez alapesetben csak addig tart, amíg meg nem nyugszunk, ám ha folytonos feszültségben éljük a mindennapjainkat, akkor ez is állandóvá válik. A magas vérnyomás manapság népbetegség – és az esetek döntő többségében a stressz okozza –, a keringési rendszer károsodása pedig szívrohamhoz, stroke-hoz vezethet, melyek életveszélyes, hirtelen halált okozó állapotok.
  • Izomfeszülés: A test egyik reakciója a veszélyhelyzetekre, hogy az izmaink megfeszülnek. Amennyiben viszont ez hosszú időn át fennáll, olyan kísérő tüneteket okoz, mint a fej-, nyak-, váll- és hátfájás.
  • Emésztőrendszeri zavarok: A stressz közvetetten hozzájárul a refluxbetegség kialakulásához, de jelentkezhet hasfájás, görcs, hányinger, étvágytalanság, hasmenés vagy akár székrekedés is. Súlyos esetben gyomorfekély is megjelenhet.
  • A hormonrendszer zavarai: Stresszhelyzetben beindul a szervezetben a kortizol és az adrenalin termelődése, a máj pedig több glükózt állít elő, hogy az izmokba megfelelő mennyiségű energiát juttasson. Ha a veszély igazi, ezek a folyamatok életmentőek lehetnek, hisz kiélesednek az érzékeink és gyorsabban reagálunk, így el tudunk menekülni vagy felvenni a harcot. Ugyanakkor hosszú távon a mellékvesék kimerülnek, a vér magas glükózszintje pedig cukorbetegséghez vezethet.
  • Női és férfi problémák: A stressz képes teljesen felborítani a menstruációs ciklust, szabálytalan, fájdalmas vérzést, erős PMS-t, terméketlenséget okoz. Férfiak esetében merevedési zavarok léphetnek fel, és mindkét nemnél nagy mértékben lecsökkenhet a libidó.
 

Hogyan védekezzünk a stressz okozta betegségek ellen?

Kézenfekvő módszernek tűnhet a kémiai nyugtatók szedése, de ezzel csak még többet ártunk a szervezetünknek. Ehelyett válasszuk a természetes készítményeket, de önmagában még ez sem elég, mellette szükség lesz az életmódbeli szokások megváltoztatására. Ebben kérhetünk akár segítséget egy természetgyógyásztól is.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Stresszkezelés Szorongás

Keresés