Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Mitől keletkezhet túl sok gyomorsav és hogyan kezelhető?

 
A túl sok gyomorsav jelenléte igen kellemetlen panaszokat tud okozni, ha pedig nemcsak ritka alkalmanként, hanem rendszeresen előfordul, akkor komolyan kell venni a tüneteket, hiszen betegség is állhat a háttérben.
A reflux valódi oka
 

Mi az a gyomorsav, és mi szükség van rá?

Ezt a folyadékot a gyomornyálkahártya azon sejtjei állítják elő, melyek a gyomorfalon helyezkednek el. A termelődése általában étkezéskor indul el, de akár egy ízletes étel látványa vagy illata is kiválthatja. Meglehetősen maró hatású, ezért van szükség a gyomorfalon található nyálkahártyára, amely megakadályozza, hogy a sav magát a gyomrot is kikezdje.

A gyomorsav feladata a megrágott, gyomorba került étel emésztésének elkezdése, emellett viszont elpusztítja a tápcsatornába került kórokozókat is. A jelenléte tehát nagyon fontos, hiszen nélküle nem működne az emésztés, ugyanakkor a túl sok gyomorsav kellemetlen tüneteket – például gyomorégést – okozhat, mely ellen a KHOGA.9 gyógynövény-komplex termékünket ajánljuk.

Mi minden okozhat túlzott savtermelést?

A probléma hátterében sok tényező állhat, kezdve az étkezési szokásoktól a káros szenvedélyeken át az életmódbeli tényezőkig.
 
  • A nagyon erősen fűszerezett, zsíros vagy épp csípős ételek miatt a savtermelés fokozódik.
  • Az alkoholos italok irritálják az emésztőcsatornát, emiatt több sav keletkezik.
  • A kávénak és a koffeinek szintén hasonló hatása van.
  • A dohányzás során a cigarettában lévő anyagok ellazítják a nyelőcső záróizmait, emiatt a gyomorsav könnyebben visszaáramlik a nyelőcsőbe.
  • Stressz: ugye ismerős a “gyomoridegem van” kifejezés? A mindennapos stressz bizony az emésztőrendszerünket sem kíméli, így túlzott savtermeléshez is vezethet. Savtúltengés elleni készítményeink között ezért a stressz csökkentésére való termékek is találhatók.
  • Baktériumfertőzés: előfordul, hogy a sok gyomorsav hátterében valamilyen kórokozó, például a Helicobacter pylori áll.
Ha a nyelőcsövet és a gyomrot elválasztó izomgyűrű nem zár rendesen, a sav visszaáramlik, és égő, csípő érzést okoz, ekkor beszélünk refluxról.

A savtúltengés tünete lehet égő, szorító érzés a gyomorszáj környékén, hányinger, émelygés, tompa vagy görcsös hasi fájdalom, puffadásérzés vagy szélgörcs.
 
 

Mit tegyünk sok gyomorsav esetén?

Fontos különbséget tenni aközött, hogy a panaszok alkalmanként vagy rendszeresen jelentkeznek. Egy átitalozott este vagy túlzásba vitt étkezés után még a teljesen egészséges embereknél is előfordulhat, hogy másnap ég a gyomruk. Ilyenkor lehet próbálkozni természetes összetételű savlekötőkkel, de a probléma kezelés nélkül is hamarosan megszűnik.

Ha viszont normál étkezés mellett is gyakran előfordul gyomorégés, akkor az már mindenképp figyelmeztető jel. Ilyen esetben fogyasszunk rendszeresen olyan gyógynövényes étrend-kiegészítőket, amik csökkentik a tüneteket és nyugtató hatással vannak a gyomorra.

Mindemellett érdemes utánajárni, hogy mi lehet a kiváltó ok. Változtassunk az étrendünkön, kerüljük a savtermelést serkentő ételeket. A vacsorát időzítsük legalább 2-3 órával lefekvés előttre, és emeljük meg az ágyunk fejvégi részét, ugyanis vízszintes testhelyzetben a panaszok intenzívebbé válhatnak.

Hagyjunk fel a káros szokásokkal, nemcsak a gyomrunk, hanem teljes testünk egészségének megőrzése érdekében.

Legyen a napi rutinunk része a testmozgás, ami egyrészt az emésztésnek is nagyon jót tesz, másrészt mentálisan is hasznos, hiszen csökkenti a stresszt. Ezáltal a pszichés eredetű gyomorpanaszoktól is megszabadulhatunk.

Ha pedig gyanítjuk, hogy a probléma oka a stressz, akkor tanuljunk meg meditálni, hogy ezzel is csökkentsük a bennünk lévő feszültséget.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Savtúltengés-reflux

Keresés