Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Miért káros a tartós gyulladás? Milyen panaszokat okozhat? Lássuk!

A civilizált életmód számos népbetegség megjelenéséért tehető felelőssé, ideértve a krónikus gyulladásokat is. Mivel sokan érintettek benne, ezért érdemes tisztában lenni vele, hogy miért káros a tartós gyulladás, és milyen panaszokat okozhat. Cikkünkben most ennek járunk utána.
Honnan tudom, hogy változókorban vagyok? A menopauza 6 árulkodó jele

A gyulladások két fajtája

Elöljáróban érdemes röviden szót ejteni arról, hogy a szervezetben kétfajta gyulladás léphet fel. Akut jelleggel akkor jelentkezik, ha például sérülés vagy fertőzés ér minket, és az immunrendszer védelmi rendszere működésbe lép. Ilyenkor a gyulladás csak rövid ideig áll fenn, és tulajdonképpen hasznos is, mert a gyógyulási folyamat része.

A krónikus gyulladás azonban évekig is fennállhat, és károsnak tekinthető, mert szövődményeket okoz, és az immunrendszert is legyengíti, ami miatt fogékonyabbak leszünk a betegségekre.

Ez utóbbi esetet tehát nem szabad félvállról venni, hisz nem véletlenül nevezik a hosszú távú gyulladást “néma gyilkosnak” vagy “időzített bombának”. A gyulladáscsökkentő készítmények fogyasztása és az életmódbeli változtatás azonban segít megelőzni a probléma súlyosbodását.

Miért káros a tartós gyulladás, és milyen panaszokat okozhat?

A krónikus formában ugyanis számos súlyos betegség kialakulásához vezethet. Ha kezeletlenül marad, okozhat többek között bélbetegségeket, ízületi, mozgásszervi fájdalmakat, bőrkiütéseket, érelmeszesedést, cukorbetegséget, autoimmun betegségeket, rákos daganatokat, illetve szív- és érrendszeri rendellenességeket is.

Sőt, bár nem is gondolnánk, de olyan pszichés panaszokat is előidézhet, mint a depresszió és a szorongás. De felmerül a kérdés, hogy vajon milyen tünetek esetén gyanakodjuk arra, hogy gyulladás van a szervezetünkben?

Mint említettük, az egyik legszembetűnőbb jel az immunrendszer gyengesége, amit arról ismerhetünk fel, hogy sokkal fogékonyabbá válunk a betegségekre. Ha például az őszi-téli időszakban szinte állandóan megfázással küzdünk, és már egy kis nátha is napokra ágynak dönt, az mindenképp figyelmeztető jel!

Ezenfelül igen gyakran jelentkeznek emésztőrendszeri panaszok: gyakori puffadás, hasmenés, székrekedés, bélgázosodás. A merev, fájdalmas ízületek, az állandó kimerültség szintén gyanúra adhat okot, mint ahogy a bőrön megjelenő aknék, a vízvisszatartás, a hajhullás vagy az elhízás is.

Mindezek alapján láthatjuk, hogy a tünetek igen szerteágazóak lehetnek, viszont érdemes figyelni a testünk jelzéseit, és nem elbagatellizálni a panaszokat! A gyulladás jelenléte vérvétellel kimutatható, ugyanis ilyenkor megemelkedik a vérben a CRP szint, ami a laborértékekben is megjelenik.
Változókori hangulatingadozás

Mit tegyünk, hogyan szüntessük meg a tartós gyulladást?

A kezeletlen gyulladások nemcsak az életminőséget rontják, de akár végzetes károsodást is okozhatnak, ezért mindenképp meg kell szüntetni. Egy precízen összeállított gyulladáscsökkentő étrend is rengeteget segíthet, ugyanis sokszor a megfelelő táplálkozás is képes orvosolni a problémát.

Az étkezés mellett a másik fontos tényező a rendszeres sport. Napi 30 percnyi aktív testmozgás máris rengeteget számít az egészségünk szempontjából. Ennyi még egy zsúfolt napirendbe is igazán belefér.

Tovább célszerű a bélflóra működését is támogatni pre- és probiotikumokkal, valamint figyelni arra, hogy gyógyszerek helyett lehetőleg természetes összetételű étrend-kiegészítőket fogyasszunk. Erre ajánljuk a Bélrendszer-egyensúly csomagunkat.

Mindemellett legyünk türelmesek! A krónikus gyulladás nem egy-két nap alatt alakult ki, így ahhoz is idő kell, hogy teljesen megszűnjön. A testünk öngyógyító folyamatai viszont most sem hagynak cserben.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Gyulladáscsökkentés

Keresés