Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Mik az alacsony ösztrogénszint tünetei, és hogyan kezelhetőek?

Az alacsony ösztrogénszint tüneteit sokan hajlamosak elbagatellizálni, és nem veszik komolyan a testük jelzéseit arra vonatkozóan, hogy valami nincs rendben. Pedig ha ez a hormon nem a megfelelő mennyiségben van jelen a szervezetben, az komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Pajzsmirigy alulműködés
 

Mi az ösztrogén?

Az ösztrogén és a progeszteron a legfontosabb női nemi hormonok, melyek működése az egész testre hatással van.

Az ösztrogének a szteroid hormonok közé tartoznak, a méhlepényben és a petefészkekben termelődnek. Három különböző típusuk létezik, ezek az ösztriol, ösztradiol és az ösztron. A fogamzóképes korú, de nem várandós nőknél az ösztradiol szerepe a legjelentősebb, az ösztriol a terhesség alatt bír kiemelt fontossággal, az ösztron jelentősége pedig a menopauza után nő meg.

Az ösztrogéneknek fontos szerepe van a menstruációs ciklus szabályozásában és a másodlagos női nemi jelleg kialakításában, viszont egyéb folyamatokban is részt vesz, például a csontképződésben. Ez az oka annak, hogy az ösztrogénhiányos állapot a változókorban lévő nőknél gyakran jár csontritkulással.

Mik az alacsony ösztrogénszint tünetei?

Ha túl kevés a szervezetben az ösztrogén, azt okozhatja pajzsmirigybetegség, petefészekciszta, genetikai rendellenesség, a leggyakoribb ok viszont a menopauza, a legtöbb nőnél ebben az időszakban jelentkezik.

Az egyik legfeltűnőbb jel a menstruáció zavara. A vérzés mennyisége jelentősen csökken, vagy akár teljesen meg is szűnhet, a ciklusok rendszertelenné és hosszabbá válnak. Erre az a magyarázat, hogy az alacsony ösztrogénszint miatt a méhnyálkahártya nem tud kellőképpen megvastagodni.

A hiányállapot miatt hüvelyszárazság alakulhat ki, ami fájdalmassá teszi a szexuális aktust, és csökkenti a libidót is.

Ha a szervezet nem termel elég ösztrogént, az felborítja az alvás-ébrenlét ciklusát, zavart okoz a melatonin és a szerotonin nevű hormonok képződésében, így alvásproblémákat idézhet elő. Nemcsak az esti elalvás megy nehezebben, hanem éjszakánként gyakran felébredünk, emiatt napközben is fáradtak, frusztráltak vagyunk. Ezen segíthet a természetes hormonpótlás, illetve a nyugtató, altató hatású gyógynövények alkalmazása is.

Az imént említett szerotoninhiány nem csupán a pihenést zavarja meg, hanem a rossz közérzetért is felelős, ezért hosszú távon depresszió alakulhat ki. Az alacsony ösztrogénszint tünetei közé tartozik még a gyakori hangulatingadozás is, amikor látszólag ok nélkül érezzük magunkat az egyik pillanatban boldognak, a másikban végtelenül szomorúnak.

További figyelmeztető a jel a bőrszárazság: ha nincs elég ösztrogén a szervezetben, az anyagcsere lassul, a bőr nem tud megkötni kellő mennyiségű vizet, így szárazzá és érdessé válik, amihez gyakran viszketés és hámlás is társul.

Ha pedig már az anyagcsere lassulásánál tartunk, érdemes megemlíteni, hogy ez testsúlygyarapodást is okoz, így hiába nem eszünk többet, mint korábban, mégis azt tapasztaljuk, hogy hízni kezdünk.
 

Hogyan kezelhető a probléma?

A megoldás kézenfekvő – vissza kell állítani az ösztrogénszintet az optimálisra. A mesterséges hormonpótlás viszont komoly mellékhatásokkal jár, ezért érdemesebb a természetes megoldásokat előnyben részesíteni.

A fitoösztrogének olyan növényi hatóanyagok, melyek a szervezetben az ösztrogénekhez hasonlóan viselkednek, viszont nem okoznak káros szövődményeket.

Ezeket étrend-kiegészítők formájában lehet bevinni, mellettük pedig érdemes olyan élelmiszereket fogyasztani, melyekben ugyancsak megtalálhatóak. Ilyen többek között a lenmag, a szója, a csicseriborsó, hajdina, illetve a teljes kiőrlésű gabonák.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Változókor

Keresés