Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Mit tegyek, ha megjelennek a reflux tünetei?

Néha mindenkivel előfordul, hogy egy-egy nagyobb lakomázás után kellemetlenül ég a gyomra, esetleg csípő érzést tapasztal a nyelőcsövében vagy savas ízt a szájában. Ezek bár alapvetően refluxtünetek, ha viszont csak nagyon ritkán, hirtelen sok étel elfogyasztása után jelentkeznek, akkor nincs ok az aggodalomra. Ellenben ha gyakran okoznak panaszt, és már a mindennapjaidra is kihatással vannak, akkor nem érdemes félvállról venni a dolgot.
MIT TEGYEK, HA MEGJELENNEK A REFLUXTÜNETEK?
 

Mi az a reflux?

A reflux valójában nem más, mint egy emésztőrendszeri betegség, amely napjainkban rengeteg embert érint. Étkezés során, amikor az étel a nyelőcsövön keresztül a gyomor felé halad, az alsó szakaszán elhelyezkedő záróizom megnyílik, hogy a táplálék a gyomorba juthasson, majd visszazáródik. A refluxos betegeknél azonban ez a folyamat nem működik megfelelően, ugyanis ez az izomgyűrű nem zár rendesen. Ennek következménye, hogy a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ott pedig égő érzést, savas böfögést, kellemetlen szájízt okoz.

A refluxtüneteket okozhatja a záróizom gyengesége, a megnövekedett hasűri nyomás, stressz (például egy kiadós étkezés után) vagy akár minden egyszerre. A várandós nőknél az utolsó trimeszterben gyakran előfordul, a szülés után viszont általában magától meg is szűnik. Ha viszont a panaszok tartósan fennállnak, akkor már érdemes komolyan venni őket, ugyanis a reflux akár súlyosabb szövődményeket is okozhat.

Melyek a leggyakoribb refluxtünetek?

A refluxban szenvedő betegek általában a következőket tapasztalják:
  • Gyomorégés, fokozott nyálelválasztás
  • Égő érzés a torokban és a nyelőcsőben
  • Gyakran jelentkező köhögési inger
  • Savas böfögés, kellemetlen szájszag
  • Fájdalmas, nehezített nyelés
  • Romló fogak
Amennyiben ezek a panaszok nem csak egy-egy ritka alkalommal fordulnak elő, hanem gyakran jelentkeznek és tartósan fennállnak, akkor mindig felmerül a reflux gyanúja. Különösen igaz ez akkor, ha rendszertelenül táplálkozol, ülő életmódot folytatsz, gyógyszereket szedsz, esetleg dohányzol, vagy sok kávét és alkoholt fogyasztasz. Ezek a tényezők ugyanis egytől egyig növelik a refluxtünetek megjelenésének esélyét.

Sokan sajnos hajlamosak elbagatellizálni a refluxot, és savlekötőkkel csökkenteni a panaszokat, a kezeletlen reflux azonban nyelőcső-gyulladáshoz, heges nyelőcső-szűkülethez és légúti problémákhoz is vezethet.
Reflux étrend
 

Hogyan győzhető le a reflux?

A legkíméletesebb, egyben a leghatásosabb kezelés, mint oly sok más betegség esetében, itt is az életmódváltoztatás lesz. A refluxos betegeknek nagyon oda kell figyelniük a táplálkozásra, és olyan ételeket fogyasztani, amelyek nem terhelik meg a gyomrot, és nem okoznak túlzott savtermelést.

Válassz olyan élelmiszereket, amelyek könnyen emészthetőek, magas fehérje- és rosttartalommal bírnak, és minél kevesebb adalékanyagot tartalmaznak. Kerüld a csípős ételeket, az intenzív ízű fűszereket, az ecetes vagy savanyított zöldségeket, a citrusféléket, valamint lehetőleg a kávét és az alkoholt is. Igyekezz sokszor keveset enni, étkezés után pedig vegyél be egy KhogA.9 kapszulát, ami a gyógynövények erejével segít megnyugtatni a gyomrot, és védi a nyálkahártyát a sav okozta károsodásoktól.

A refluxtünetek éjszakánként intenzívebben jelentkezhetnek, ezért a lefekvés előtti 3 órában már ne egyél, az ágy fejvégét pedig emeld meg egy plusz párnával, hogy a gyomorsav kevésbé tudjon visszaszivárogni a nyelőcsőbe.

A mindennapokban pedig élj aktív, mozgásban gazdag, energikus életet!
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Savtúltengés-reflux

Keresés